Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Kevés vállalkozás teszi, pedig érdemes versenypiacról venni az energiát

Csak kevés vállalkozás teszi, pedig érdemes a hatósági helyett inkább a versenypiacról venni a gáz- és villamos energiát. Egyszerűbb, mint sokan gondolják, viszont erre az 5 dologra érdemes odafigyelni a váltás kapcsán.

A kötelező biztosítások, telekommunikációs szolgáltatások esetében hozzászoktunk, hogy a váltással, új szerződéssel majdnem mindig jobban jártunk anyagilag. Az energiaszolgáltató-váltásnál azonban legtöbbször nem a díjazás dönt, hiszen minden a tőzsdei áraktól függ, így kisebb az eltérés az egyes szolgáltatók között. Sokkal fontosabb, hogy a kereskedő mit tud kínálni a csomagban. Egy biztos, egy vállalkozás számára a versenypiac most minden esetben kedvezőbb, mint a hatósági szolgáltatás.

Energiavásárlás: akár a kenyeret a boltból

Az energia útja a termelőtől a fogyasztóig a szabadpiacon ugyanúgy működik, mint a bolti vásárlás. Az egyetlen különbség az, hogy itt egy évre előre kell meghatároznunk, hogy mennyi „kenyeret” fogunk megenni (fogyasztani), mikor lesz kevesebbre vagy többre szükségünk, valamint azt is, hogy gyarapszik-e a család (beruházás), aki miatt megnőhet a fogyasztásunk. A legnagyobb megtakarítási lehetőség éppen abban rejlik, hogy a kereskedőnek meghatározhatjuk mikor, mennyit akarunk vásárolni. Egy mezőgazdasági cég esetében például aratás után a szárítási időszakban jelentősen megnő az energiaigény, ám télen – ha nem kell tárolnia terményt – akkor gyakorlatilag nem vagy alig fizet. Jelenleg a piacon 10-15 „energiapék” van, akik közül választhatnak a vállalkozások.

Ki tudja, mennyi energia kell nekem?

Mivel a vállalkozások fix kiadásainak egy komoly százalékát teszik ki az energiaköltségek, ezért legtöbbször pontosan tudják, mennyit használtak az előző évben, akár hónapra lebontva is. Ezért nem lehet probléma már a szerződéskötéskor meghatározni a mennyiséget, de az energiaaudit is segíteni tud, ha bizonytalanok vagyunk. A karbantartásokat például érdemes előre megtervezni, így amikor a gyártás szünetel, csökkenthetjük a kiadásainkat. „A legfontosabb, hogy a kereskedő időben értesüljön, ha a szerződésben meghatározott mennyiségtől el fog térni a vállalkozás” – figyelmeztet Szalai Sándor ELMŰ-ÉMÁSZ Energiakereskedő Kft. KKV Értékesítési osztályvezetője. „Tisztában vagyunk azzal, hogy vannak váratlan helyzetek, bejöhet egy nagyobb megrendelés, melyet nem lehetett előre látni, vagy éppen kisebb hőfokon kell működtetni a céget. Csak időben kell jelezni a változást.”

A legtöbb kereskedő energiaauditot is végez, azaz nem nekünk kell „kitalálnunk” a fogyasztásunkat. Ennek eredménye az is lehet, hogy energiahatékonyságban sokat tud javulni a vállalkozás.

Március 31. – a legtöbb vállalkozásnak fontos határidő!

Fontos tudni, hogy évente csak egyszer köthetünk új szerződést! Ha nem vagyunk elégedettek a szolgáltatónkkal, akkor a szerződésben szereplő felmondási időre oda kell figyelnünk. Ez eltérő a villamos áram, illetve a földgáz esetében. A legtöbb vállalkozásnak a következő fontos határidő március 31. lesz, ugyanis a földgázszerződések fordulónapja legtöbb esetben október 1., viszont a felmondást 180 nappal a lejárat előtt kell megtennünk (a villamos áram esetében ez csak 60 nap, a forduló pedig általában január 1.). Tehát érdemes időben cselekedni és felmérni a piaci lehetőségeket. Az energiakereskedő-váltás ingyenes, nem jár különösebb műszaki átalakítással, azonban mindkét esetben fontos, hogy a felmondás után késedelem nélkül fizessük a számlákat, mert egy elkeveredett, be nem fizetett számla automatikusan semmissé teheti a felmondást.

Mire kell figyelnünk energiakereskedő-váltásnál?

Öt pontban összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat az új belépőknek és váltóknak egyaránt.

1. Határidők

Ha váltani akarunk, akkor tartsuk be a szerződésben meghatározott felmondási határidőket! Gázszolgáltató esetében ez legtöbbször március 31., villamosenergia-szolgáltatónál pedig november 1. 
A felmondási idő alatt ne maradjunk el számlákkal, mert meghiúsulhat a váltás!

2. Árak

A piacon 10-15 meghatározó kereskedő van, de mindig vannak újabb belépők. A piachoz (és a tőzsdei árakhoz) képest kínált túl alacsony ár mindig legyen gyanús. Mivel mindenki egy helyről veszi a villamos áramot és a földgázt, ritkán tudnak nagy engedményeket kicsikarni a nagykereskedőből, így a túl olcsón kínált energia nem reális, és legrosszabb esetben a kereskedő csődjéhez vezethet.

3. Kapcsolattartás

Bár egy évre előre szerződünk, fontos, hogy folyamatosan tartsuk a kapcsolatot a kereskedővel. Válasszunk olyan szolgáltatót, amelynél lehetőségünk van erre. A szerződéshez képest jelentős eltérést pedig legalább 2 hónappal előre jelezzük.

4. Energiahatékonyság

Bár azt hinnénk, hogy a kereskedő érdeke, hogy minél több energiát használjanak a vásárlói, a legtöbb esetben már rég nem így gondolkoznak. Egy energiaaudit során könnyen kiderülhet, hogy rengeteg energiát pazarol a cég jelenlegi működése. Válasszunk olyan szolgáltatót, aki tanácsadással segítségünkre van a hatékonyság növelésében!

5. Kiegészítő szolgáltatások

A kiegészítő műszaki szolgáltatásokkal sokszor jóval nagyobb megtakarítást tud elérni a felhasználó, mint az energiadíjak közötti különbséggel. A földgáz mérőkapacitás optimalizálásával, kazáncserével, világításkorszerűsítéssel vagy új technológiák bevezetésével (napelem, elektromos töltőállomások) hasznos partnerei lehetnek a szolgáltatók a vállalkozásoknak. Érdemes olyan energiakereskedőt választani, aki felkészült a műszaki szolgáltatások terén is.

Az oldalon elhelyezett tartalom az ELMŰ-ÉMÁSZ Energiakereskedő Kft. megbízásából jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.