Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Elkaszált kórházi áramközbeszerzés

Jogsértőnek találta, ezért megsemmisítette a kórházak közös áramközbeszerzésére kiírt eljárást a Közbeszerzési Döntőbizottság. Az államosított kórházakat fenntartó GYEMSZI már két éve milliárdos megtakarításokat ígért a központosított közbeszerzésekkel, de ezek az óta is csak bukdácsolnak.

Török Krisztina, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) főigazgatója levélben értesítette az állami fenntartású kórházakat arról, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság megsemmisítette az intézmények közös villamosenergia-közbeszerzésére kiírt eljárást. A határozat szerint az – egyébként a bizottság elnökének kezdeményezésére indított – eljárás során ugyanis több okból is jogsértőnek találták a GYEMSZI eljárását.

A testület szerint nem írhattak volna ki hirdetmény közzététele nélkül induló tárgyalásos eljárást, annak ellenére sem, hogy a még tavaly ősszel kiírt nyílt eljárást eredménytelennek kellett nyilvánítani, mivel azon egyetlen energiaszolgáltató sem tett ajánlatot. A Döntőbizottság nem látta megalapozottnak emellett azt sem, hogy a felhívás a korábbiakhoz képest több tekintetben – az abban részt vevő kórházak száma, a vásárolni kívánt energiamennyiség, a közbeszerzés időtartama - is módosult.

A döntés még augusztus 21-én született, a GYEMSZI azonban erről csak szeptember 17-én tájékoztatta a kórházigazgatókat. Ez azért nem mellékes, mert a kórházaknak szeptember elsejei hatállyal fel kellett mondani korábbi szerződéseiket, így a kórházaknak jelenleg nincs áramszolgáltató partnerük. Levelében a főigazgató arra kéri a kórházvezetőket, hogy az intézmény folyamatos működtetése és fenntartása érdekében „szíveskedjenek intézkedni a kórházak megfelelő villamosenergia-ellátásáról”. Mégpedig december 31-ig, de legfeljebb az új közbeszerzés eredményes lezárultáig, 30 napos felmondási határidővel.

Ugyanez volt a helyzet az áramközbeszerzés első, sikertelen fordulójában, és a kórházak akkor is csak a korábbinál előnytelenebb feltételekkel tudtak újra szerződni. Így ahelyett, hogy a nagy központi beszerzés nyomán olcsóbban jutottak volna áramhoz, drágábban kellett megvásárolniuk azt.

Csak kicsivel jobb a helyzet a gyógyszer-közbeszerzésekkel. A kórházakban leggyakrabban használt orvosságok központi beszerzését először 2012 első felére, majd tavaly év végére ígérték, ám az végül csak az idén realizálódott. Ám ez a beszerzés egyelőre csak 62 hatóanyagot érint, a többit az intézmények immár szabadon beszerezhetik, igaz, a szerződések nem szólhatnak egy évnél hosszabb időtartamra, ami miatt nehéz igazán kedvező árat kiharcolni – mondják a szakértők.

A GYEMSZI által bonyolított közbeszerzések közül a földgáztender bizonyult eddig a legsikeresebbnek. A Fővárosi Gázművekkel még tavaly megkötött szerződés azonban idén július 1-jén lejárt, az új eljárást érthetetlen okokból csak július 12-én hirdették meg, az új szerződés a hirdetmény szerint így csak októbertől lesz hatályos.

Több mint két éve, hogy beharangozták: földgázt, áramot, gyógyszert, orvosi eszközt, fertőtlenítőszert is központilag szerez majd be az államosított egészségügyi intézmények számára fenntartójuk, tízmilliárd forintos megtakarítást hozva ezzel a kórházaknak.