Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Itt a szombat, ingyen van az áram!

Nagy dobásra készül a brit energiapiaci meghatározó szereplője, a Centrica, amelynek keretein belül ingyen villamos energiát nyújtanának a háztartási ügyfeleiknek. A furcsa szolgáltatás az Egyesült Államokban már több helyen működik, és a várakozások szerint a brit piacon debütálva hamarosan Európában is megjelenhet.
A Financial Times számolt be a napokban arról, hogy a Centrica ingyenes áramszolgáltatást vezethet be az Egyesült Királyságban. Az ingyenes szolgáltatás természetesen nem általános érvényű, hanem csak a szombati napra érvényes, de így is alkalmas lehet arra, hogy felrázza a brit lakossági energiapiacot.
A villamosenergia-fogyasztásban az életvitelből adódóan jelen vannak bizonyos ciklikus elemek, így például, hogy a napon belül munkaidő kezdetével folyamatosan emelkedik a villamos energia iránti kereslet, ami aztán az éjszakai órákban visszaesik. Hasonló ciklikusság természetes egy héten belül is megfigyelhető, a munkanapok és a hétvége között, vagyis a hétköznapi csúcsigények jelentősen meghaladják a hétvégit, hiszen az ipari-vállalati szegmens energiaigénye ilyenkor nem jelentkezik. Ezenfelül az egyes évszakok esetében is mutatkoznak ciklikus változások az energiafogyasztásban (télen például rövidebb a napos órák száma).

A villamos energia jellegéből adódóan a termelésnek mindig meg kell egyeznie az aktuális fogyasztással, amit a klasszikus paradigma szerint az erőművek szabályozásával érnek el. Az áram nagykereskedelmi piacán különböző specifikációjú termékeket kínálnak, amelyek a teljesítmény mellett a termelési időben, és persze - a mögöttes technológia és energiaforrás költségeinek megfelelően - árban is eltérnek egymástól. Alapvetően két terméket szokás megkülönböztetni egymástól: a zsinóráram esetén egy olyan termékről beszélünk, amely a nap mind a 24 órájában rendelkezésre áll, míg a csúcsidőszaki termék a magasabb fogyasztást jelentő nappali-esti órákra jellemző. (Utóbbi komplementere a völgyidőszak, amely az éjszakai-hajnali órákat foglalja magába, vagyis amikor a legalacsonyabb az energia iránt igény, és amelyre ezáltal a legalacsonyabb értékesítési árak jellemzőek.) Az áramszolgáltató alapvetően ezekre a termékekre alapozva igyekeznek egy olyan mixet összehozni, amelyben minél kevesebb a magasabb költségű csúcsidőszaki termék.
Az OTC piacon sok különböző, a fenti alapelvekre éplő termék található, így az áramszolgáltatók célja, hogy egy olyan mixet, portfóliót állítsanak össze, amely minél alacsonyabb költségek mellett képes a fogyasztási igények kielégítésére. Érdekeltek tehát abban, hogy minél több zsinórárammal legyenek képes kielégíteni a fogyasztói igényeit, és minél inkább mérsékelni tudja, a drágább (csúcsidőszaki) fogyasztást. A kérdés persze az, hogy erre milyen eszközei vannak?
Megjelentek az okosmérők
Az elmúlt időszakban, az infokommunikációs megoldások energiaiparban történő megjelenése óta a technológiai fejlődés egy új elemet kezd behozni a villamos energia rendszer minél költséghatékonyabb egyensúlyban tartására, a fogyasztás-szabályozás lehetőségét (demand-side management). Az okos mérők, és az intelligens hálózatok irányába történő elmozdulás egyik célja, hogy minél inkább sikerüljön a modern emberi életvitelből adódó jelentősen kicsúcsosodó fogyasztási görbéket kisimítani. A csúcsigények mérséklésével csökkenteni lehetne a fenti energiamix átlagos költségét, hiszen jelentős erőművi beruházásokat lehetne megtakarítani, illetve a mindenkori eszközparkot is sokkal hatékonyabban lehetne használni. A fentiekből adódóan jól látszik, hogy a fogyasztás "befolyásolásában" komoly üzleti potenciál mutatkozik.
A Centrica által feldobott szombati ingyenáram az imént részletezett elvekre alapul, célja, hogy a hétköznapi fogyasztásból mennyiségeket tereljen át a hétvégére, ezáltal simítva mind a napi, mind a heti fogyasztási görbén. A termék egyáltalán nem példanélküli, a brit cégcsoport egyik amerikai leánya, a Direct Energy már kínál ilyet az Egyesült Államok több részén, úgyhogy a társaság alapvetően az amerikai tapasztalataira épülve hónosítaná meg a szombatonként ingyenáramot jelentő tarifacsomagot.

A Direct Energy az Egyesült Államokban több hasonló díjszabással kísérletezik, van ahol a Sábátra való tekintettel vasárnap biztosít ingyen áramfogyasztási lehetőséget, de egyes helyeken kínál olyan csomagot is, amely a hétvégi napokra a hétköznapi tarifa felét (tehát 50%-os diszkontot) tartalmaz.
Az ilyen típusú, innovatív díjcsomagok alapfeltétele az okosmérők megléte, amellyel kapcsolatban még az Egyesült Királyságban is komoly elmaradások mutatkoznak. Hazánkban jelenleg kísérleti projektek folynak az okosmérés alkalmazhatóságának feltételeire. Az elosztótársaságok már jelenleg is tesztelnek okosmérőket, míg az állami MVM-csoporthoz tartozó Mavir nemrég indította el pilot projektjét az okosmérők használatával kapcsolatos tapasztalatok gyűjtésére.