Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Sourcing 2016 Q1 – Villamos energia piaci negyedéves jelentés

Március hónap elteltével cégünk újra elkészítette Önöknek az esedékes villamos energia és földgáz energia piaci jelentés című, negyedévente publikált kiadványait. Az alábbi összeállításban képet adunk az előző negyedév (2016. Q1) legfontosabb piaci eseményeiről és történéseiről, továbbá bemutatjuk a Sourcing Hungary Kft. által a 2016. évben szervezett villamos energia tenderek, eljárások volumen adatait, statisztikáit, továbbá az év folyamán a piacon megfigyelhető kereskedői aktivitást, megfigyelhető trendeket és tőzsdei mozgásokat.

Bevezető

A Sourcing Hungary Kft. egy igen mozgalmas és aktív negyedévet zárt villamos energia tendereztetés szempontjából, számos projektet hozott ez a negyedév, nagy volumeneket pályáztattunk meg és számos felhasználó bízta szakértelmünkre villamos energia beszerzését.

Bár hagyományosan az első félév, első negyedév többnyire a földgáz beszerzések szezonja, 2016 első negyedévében jelentős számú villamos energia tendert bonyolítottunk le. Az elmúlt negyedévben a beszerzések számára kedvezően alakult a tőzsdei helyzet, hiszen az eddigi kismértékű csökkenés után januárban zuhanni kezdtek a meghatározó tőzsdei jegyzések, így rendkívül alacsony árak elérésében tudtuk segíteni megbízó partnereinket. Ebben a piaci helyzetben többen megkötötték szerződésüket nem csak a 2017-es, de egy második 2018-as állátási időszakra, ez által előre befagyasztották a jelenlegi kedvező árakat.

Volumenelemzés

2016 Q1 során cégünk több mint 80 ügyfélnek bonyolított le villamos energia projektet, a Sourcing Hungary Kft. által versenypiaci tenderen vagy állami, közbeszerzési eljárásban megversenyeztetett mennyiség pedig közel 340 575 000 kWh-t (= 340 575 MWh = 340 GWh) volt. A versenypiaci szegmensből 76 db cég bízta meg a Sourcing Hungary Kft.-t villamos energia beszerzés kapcsán, mely több mint 330 000 000 kWh beszerzési volument jelentett. Az állami, közbeszerzési szféra számára 2016 Q1-ben több mint 10 500 000 kWh villamos energiát szereztünk be az eljárások során.

Árkonstrukciók

Partnerei által a Sourcing Hungary Kft. a 2016 első három hónapja folyamán a versenyeztetett villamos energia volumennek közel 69 százalékát HUF devizában írta ki, és ezzel szemben csak több mint 31 százalékban jelentek meg az EUR pénznemű kiírások. Az ügyfélprojektek számának megoszlását tekintve több mint 62 százalékot adtak a HUF tenderek és csak kevesebb, mint 38 százalékot az EUR pénznemű kiírások.

Az árak KÁT tartalmát tekintve a korábbi évekhez képest változások álltak be, az előző időszak tendenciája tovább folytatódott, és a KÁT-ot érintő változások miatt már nem történt KÁT tartalom nélküli versenyeztetés. Ennek megfelelően, a volumen tekintetében 100 százalék a KÁT tartalom nélkül versenyeztetett villamos energia mennyiség, míg KÁT tartalommal már nem lett kiírva tender.

Kereskedői aktivitás

2016. első három hónapja folyamán a versenypiaci szegmensben átlagosan 5 villamos energia kereskedő vett részt egy tenderen, 24 ajánlatot téve és átlagosan 51 percig tartott egy aukció.

Közbeszerzési szférában 2016 első negyedévében még nem futott le cégünk által meghirdetésre kerülő eljáráshoz kapcsolódó árlejtés.

Piaci aktualitások

2016 Q1-ben fontos változás történt, január 1-től a hatályos VET (2007. évi LXXXVI. törvény a villamos energiáról) a törvény 147. §-a szerint, a nem lakossági felhasználók által fizetendő díjtételek mértéke módosult. A pénzeszközök összefoglaló néven fizetendő szénipari szerkezetátalakítási támogatás, a kedvezményes áru villamos energia ellátás és a kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási díj nevű tételekért eddig összesen 2,42 Ft/kWh összeg jelent meg a számlákon, mely mostantól 2,07 Ft/kWh-ra csökkent. Szintén változott a 4/2013. (X. 16.) MEKH rendelet. Ennek értelmében 2016. január 1-től a villamos energia rendszerhasználati díjakban is változás történt. A forgalmi díjak összegének átlagos változása 3,5 százalékkal csökkentek. A rendszerirányítási és rendszerszintű szolgáltatás díja összesen 28 százalékkal csökkent, míg a teljesítménydíjak átlagban több mint 8 százalékkal növekedtek. A forgalmi díjak összegének átlagos változása 3,5 százalékkal csökkentek. Díjemelkedés a közép/kisfeszültség valamint kisfeszültségszint esetében figyelhető meg. Díjcsökkenés a középfeszültség és a fölötti tarifák esetében történt.

Az Energia Világtanács World Energy Focus című kiadványában nemrég közölt elemzéséből kiderült, hogy az európai villamos energia piac teljes átalakítására lesz szükség a meglévő problémák kezeléséhez. A mai, alapjaiban a piacnyitást szolgáló modell kialakításakor ugyanis két fontos szempontot nem vettek figyelembe, az ellátásbiztonságot és a károsanyag kibocsátás csökkentését. Ágazati elemzők és vezetők véleményére hivatkozva az európai energiapiac befektetési, fejlesztési válságának okait boncolgatják az elemzésben, amelynek szerzői emlékeztetnek, az európai energiapiaci szabályozás ma nem felel meg a közösség céljainak.

Tőzsdei trendek

A villamos energia végfelhasználói árakat jelentősen meghatározó tőzsdei jegyzésárakat tekintve, a budapesti tőzsdén, a HUPX-en (Hungarian Power Exchange) az elkövetkező időszakokra vonatkozó határidős jegyzések jelentősen zuhantak, és tartósan több éves mélypont körül vannak, tehát kimagaslóan kedvezőek voltak a feltételek a következő időszakok energia beszerzési pozícióinak zárásához.

Ugyanezen termékek a német tőzsdén, az EEX-en (European Energy Exchange) az elkövetkező két évre vonatkozó határidős zsinór árak tovább folytatták a 2015. harmadik negyedévében megindult csökkenési folyamatot. 2016. január hónapban itt is történt egy nagyobb zuhanás és a jegyzések a negyedév további részében is a zuhanás utáni mélypont körül mozogtak.

Versenypiaci közép- és nagyvállalati szegmens

A közép- és nagyvállalati versenypiaci szegmensbe a legalább 500 000 kWh éves fogyasztási mennyiséggel bíró cégeket soroljuk. A szféra számára a negyedév során 55 db egyedi ügyfél projektet bonyolítottunk, mely több mint 322 000 000 kWh mennyiséget jelentett.  A szegmens számára az időszakban összesen közel 592 000 000 HUF (13,15%) megtakarítást értünk el.

Versenypiaci kisvállalati szegmens

A kisfogyasztói versenypiaci szegmens (500 000 kWh alatt) számára az elmúlt időszakban is szerveztünk csoportos tendereket, továbbra is a Magyar Energia Beszerzési Közösség (MEBEK) keretein belül. A szegmens számára az év végéig több MEBEK csoportos projektet is lebonyolítottunk, melyekben már közel 21 ügyfél bízta meg cégünket, és ez 7 600 000 kWh-t meghaladó mennyiséget jelentett.  Az első félévben összesen több mint 21 000 000 HUF (13,24%) megtakarítást értünk el ezekkel a csoportokkal.

Közbeszerzési szegmens

Közbeszerzés tekintetében az első negyedév a beszerzések előkészítéséről, azon belül is elsősorban a földgáz energia közbeszerzések indításáról szól.

Villamos energia tekintetében több eljárást zártunk sikeresen mintegy 10,5 millió kWh fogyasztási mennyiségben. Elmondható, hogy az elért árszintek csökkentek az egy évvel ezelőtti árakhoz viszonyítva.

Sourcing „leg”-ek a versenypiaci szegmensből

2016. Q1-ben az alábbi „leg”-eket értük el a versenypiaci szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

-        Legnagyobb megtakarítás:

50 380 084 HUF (16,70%)

-        Legnagyobb versenyeztetett mennyiség:

21 640 000 kWh

-        Legnagyobb pályázói létszám egy tenderen:

8 kereskedő

-        Legtöbb ajánlat egy tenderen:

59 ajánlat

-        Leghosszabb aukció:

1 óra 59 perc