Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Drágul az orosz gáz

Szakértők szerint tovább emelkedhet a Magyarországra érkező orosz gáz ára, a hosszú távú szerződések újratárgyalásával ugyanakkor kedvezőbb feltételek is kiharcolhatók.

A jelek szerint az idei első negyedévben rekordot ér el az importgáz ára Magyarországon, és az olajár alakulásától függően akár hosszabb távon is csúcson maradhat

− mondta a Napi Gazdaságnak Pletser Tamás, az ING elemzője. Az első számú ellátó Gazprom formulája ugyanis kilenc hónapos késleltetéssel köti az olajtermékekhez az árat, márpedig a Brent irányadó határidős piaci jegyzése tavaly áprilisban 125 dollár felett tetőzött.

Az orosz importárak minden jel szerint növekednek − véli Drucker György, az Energiainfo.hu vezető elemzője. A Gazprom ugyan − akár a közeljövőben is − minden bizonnyal enyhíti majd az árképletet (azaz növeli a spot-indexálás arányát), de az olajindexálás miatt nőni fog a nyugat-európai ár, hiszen minden jel az olajár emelkedésére utal. Drucker szerint emellett a forintárfolyam kilátásai sem adnak okot optimizmusra. Az év végén újra jobban szétnyílt az olló az orosz importárak és a spot-piacok között (az átlagos nyugat-európai ár ezer köbméterenként 440−450, a német határár 430, míg a brit NBP és a belga PEG Nord hubon 295−300, a holland TTF-en pedig 280−285 dollár körül alakul).

Jelentősebb kockázatot csak az iráni feszültségek fokozódása jelenthetne − hangsúlyozta Barta Judit, a GKI Energiakutató ügyvezető igazgatója. A tengerentúlon is hasonló trend figyelhető meg, sőt a New York-i árutőzsdén a 2008-as csúcshoz képest körülbelül negyedére csökkent az árfolyam. Az egyesült államokbeli helyzet azonban a palagáz előrehaladott kitermelése miatt eltér az európaitól − igaz, az onnan ekképp kiszoruló, elsősorban a folyékony földgázra (lng) megnyilvánuló kínálat így részben az európai piacra átirányulva itt is lefelé szorítja az árakat.

Jobb szerződés kell

A magyar gazdaság számára (is) a földgáz bekerülési költségét márpedig döntően a hosszú távú orosz szerződésekből levezetett árak határozzák meg, ahogyan az érintett európai államok többségében is. A nagy európai cégek azonban igyekeznek eltérni a formulától, és lejjebb alkudni a Gazprom tarifáit. Lengyelország, illetve Németország esetében már engedett az orosz gázóriás, Magyarországgal kapcsolatban azonban ez még kérdéses − tette hozzá Pletser.

A régióban várhatóan mind nagyobb szerephez juthatnak a tőzsdei beszerzések, ennek feltétele azonban a források további diverzifikálása. E téren mutatkoznak is fejlemények, az elemző szerint azonban a folyamatot lassítja, hogy a kereslet még mindig meglehetősen visszafogott, ráadásul a döntően közel-keleti szóba jöhető források körül is sok a bizonytalanság. Drucker szerint az orosz szerződés hasznos és nem kiváltható, a feltételek javításával (futamidő csökkentése, indikatív mennyiségektől eltérés sávjainak bővítése, olajindexálás enyhítése) pedig mindkét fél számára előnyös és biztonságos lehet a rendszer.