Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Tízéves mélységben a földgáz ára Amerikában - És nálunk?

A szokatlanul enyhe télnek köszönhetően jelentősen visszaesett a gáz iránti kereslet, a földgáz árfolyama ennek következtében 10 éves mélypontra zuhant. Az amerikai gázár mélyrepüléséhez rövidtávon az is hozzájárul, hogy a felduzzadt készleteket március végéig nagy mértékben le kell építeniük a szereplőknek, ez pedig egyes félelmek szerint akár a készletek piacra öntésével is járhat - írja a Seeking Alpha. Az amerikaitól független európai piacon szintén estek az árak, a 10 éves mélypont azonban még rendkívül messze van.

Miközben az olaj továbbra is tartja 100 dollár feletti árfolyamát, a földgáz ára tovább esett. A februári határidős árfolyam 6,8 százalékkal zuhant a New-York-i árutőzsdén és ezzel 10 éves mélypontra esett. A gáz folyamatos leértékelődése most elsősorban az enyhe téli időjárással magyarázzák. Észak-Amerikában ugyanis az elmúlt 117 év negyedik legmelegebb tele van, ami jelentős csökkenést okozott a keresletben. A gázpiaci egyik gyengesége, hogy a készletállomány igen jelentős, ezt pedig nagy mértékben csökkenteni kell március végéig, hogy a tél után ne szenvedjenek el nagyobb veszteségeket a befektetők. A folytatódik az enyhe tél, fenn áll a veszélye, hogy a tárolók a piacra öntik készletük egy részét. 

Hosszú távon a gáz és az olaj áralakulásának szétválása elsősorban a nemrégiben feltárt, illetve gazdaságosan kitermelhetővé vált hatalmas palagáz készleteknek tudható be, amelyek kitermelése egyre nagyobb arányt képvisel az észak-amerikai kitermelésben. A palagáz kitermelése igen környezetszennyező, ezért több európai országban kitermelési moratóriumot hirdettek, a készletek mennyisége azonban ezáltal igen hosszú távra elegendőnek minősül, vagyis a gázpiacon nem várható szűkösség a közeljövőben. Az egyik piaci szereplő mindenesetre azzal nyugtatja magát, hogy az árakat esetleg nyáron majd felhajthatja a légkondicionálók magasabb áramigénye miatt gázkereslet (az USA áramtermelésének negyede gázzal történik).

Az európai gázár alakulása csak áttételesen függ az amerikaitól, korántsem mellékes körülmény az amerikai piacon, hogy az elmúlt időszakban végbement palagáz-forrdadalom hatására jelentősen emelkedett az Egyesült Államok belföldi gáztermelése. Az enyhe téli időjárás és az európai adósságválság miatti keresletcsökkenés, a duzzadó készletek, és a szerződött mennyiséget átvenni köteles európai importőrök-szolgáltatók eladásai egyaránt a gázár csökkenésére hatnak Európában is. A spot európai gázpiaci jegyzések augusztus óta gyakorlatilag folyamatosan csökkentek, a 10 éves mélypont nálunk azonban még igen messze van. Az európai piacon a túlkínálat hatására egyre inkább megerősödtek azok a szándékok, amelyek a hagyományos olajindexálást helyett valós piaci árazást szeretnének bevezetni a gázbeszerzésben. A gázexportőr országok (Norvégia, Oroszország, Algéria) egyelőre inkább vonakodnak eleget tenni az európai importőrök kéréseinek.