Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Zuhan az olajár, már bőven 100 dollár alatt - Jöhet a 65-70 dollár?

Jelentős mértékben, 5.5%-kal esett ma a WTI típusú olaj októberi határidős árfolyama, így az árfolyam már jelentősebben a 100 dolláros szint alatt tartózkodik. Az áresés mögött a hitelpiaci válság miatt fellángolt félelmek bújnak meg, mely a kockázatviselési hajlandóságban jelentős visszaeséshez vezetett. A befektetőkben a világgazdasági növekedés lassulása miatti félelmek kerekedtek felül, így ezúttal az olajpiac sem nyújthat menedéket.

A globális olaj iránti keresleti várakozásait a fontosabb energia hivatalok az elmúlt hónapokban folyamatosan csökkentették a világgazdasági növekedéssel kapcsolatos egyre negatívabb várakozások miatt. Az olajár esésében ezen tényezőnek szerepet kell játszani, bár természetesen azt is látni kell, hogy a keresleti oldali lassulásra a hivatalok már akkor is figyelmeztettek, mikor az olajár a 150 dolláros szintek felé tartott.

 

A fekete arany piacán megindult tőkekivonás így a fundamentumok mellett több tényezőre vezethető vissza. A dollár árfolyamának jelentős gyengülése ellen a befektetők közül többen olyan dollárban denominált eszközökbe menekültek, mint a nyersanyagok. Rátaláltak az olajra, mely a dollár mozgásával mind a mai napig nagyfokú pozitív korrelációt mutat (ha a dollár gyengül az euróval szemben, az olajár emelkedik, ellentétes esetben csökken).

Bár pénteken a zöldhasú még jelentősen gyengült, ma nagy erősödés mutatkozik a piacon. Ez az olajár számára negatívan értékelhető tényező, így szerepe lehet a mai tetemes zuhanásban.
Mindemellett nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy vélhetően a lélektanilag is fontos 100 dolláros szintnél több stop loss megbízást is elhelyezhettek a befektetők, melyek láncreakció szerűen robbantották az árfolyamot. A Lehman csődvédelembe menekülését követően felfüggesztésre került a befektetési bank londoni energia és árupiacokon való kereskedése.

 

Mindezzel párhuzamosan egyre többet lehetett hallani a spekulánsok szerepéről a korábbi olajár robbanás idején. A törvényhozók számára az energiárak emelkedése már kezdett egyre több fejtörést okozni, így a határidős tőzsde felügyeletre nyomást helyezve a spekulánsok tevékenységének visszaszorítására tettek lépéseket. A CFTC a múlt héten be is jelentette, hogy sokkal közelebbről figyeli a nyersanyagpiacokon tevékenykedő bankokat, akiket szigorúbb jelentési kötelezettséggel ruháznak fel (többletinformációkat kell szolgáltatniuk a felvett pozíciókról). A felügyelet a swap piac szabályozását illetően hoz lépéseket.
Egy múlt héten megjelent tanulmány, melyben a Master Capital Management munkatársai is közreműködtek, rámutat a spekulánsok szerepére az olajpiacon. A szerzők számításai alapján a határidős olajpiacon a spekulánsok szerepének korlátozása a 65-70 dolláros szintre nyomhatná visza a fekete arany árfolyamát.